Lokalizacja
Türkmen Mahallesi Hülya Koçyiğit Boulevard Zielony raj 1 Sitesi A Blok D:2
Kuşadası / AYDIN ​​​​ / TURCJA
Kontakt
kusadasidentist@hotmail.com
Telefon: +90 532 216 57 50
WhatsApp: +90 256 612 30 30

Leczenie Ortodontyczne

Słowo ortodoncja oznacza „proste zęby”. Bada powiązania pomiędzy zębami, szczęką dolną i górną oraz kośćmi twarzy, biorąc pod uwagę wiek, stan wzrostu i rozwoju jednostki, stara się zapobiegać powstawaniu anomalii (wadliwości budowy) w obrębie okolicy zębowo-szczękowej, wykrywa przypadki, w których występują są odchyleniami od normy i określają nieprawidłowości w zębach oraz ich położenie. Dziedzina stomatologii, której celem jest leczenie wad zgryzu i anomalii szkieletu twarzy, a tym samym osiągnięcie dobrej estetyki i funkcjonalności, nazywa się „ortodoncją”.

W jakich sytuacjach warto to zrobić?

Krzywe zęby, brakujące zęby, problemy z zamykaniem, przesunięcie szczęki do przodu i do tyłu, zwężenie szczęki, problemy spowodowane zębami mądrości

  • Czas Trwania Leczenia

    6 miesięcy - 3 lata

  • Msza Wieku

    Wszystkie grupy wiekowe

  • Czy to bolesne?

    Nie

LECZENIE ORTODONTYCZNE

Dlaczego jest to konieczne?

Krzywe zęby wyglądają nieestetycznie, stwarzają ryzyko próchnicy i zapalenia dziąseł, a wady zgryzu powodują dyskomfort w stawie żuchwy w starszym wieku.

Proste zęby i szczęki zapewniają dobrą naturalną estetykę, piękny uśmiech i mowę, a także komfort żucia i odżywiania oraz przyczyniają się do zdrowych zębów i dziąseł. Leczenie ortodontyczne eliminuje ryzyko chorób dziąseł i próchnicy, które mogą wystąpić na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej w przypadku krzywych łuków zębowych.

Ryzyku problemów funkcjonalnych, takich jak schorzenia stawów żuchwy na skutek nieprawidłowego ustawienia żuchwy, zapobiegamy dzięki prawidłowemu zamknięciu zębów uzyskanemu w wyniku leczenia ortodontycznego.

ZABURZENIA ORTODONTYCZNE

Kiedy to występuje?

Problemy ortodontyczne mogą rozpocząć się w dzieciństwie lub mogą również wystąpić w wieku dorosłym z powodu takich problemów, jak wczesna utrata zębów stałych, choroby dziąseł i urazy.

ZABURZENIA ORTODONTYCZNE

Jakie są powody?

  • Czynniki genetyczne: niezgodność wielkości zębów i długości szczęki powoduje stłoczenie lub tworzenie się przestrzeni zwanych diastemami między zębami.
  • Wady wrodzone: wrodzony brak zębów lub dodatkowe zęby, rozszczep wargi i podniebienia.
  • Wadliwe funkcje: Nieregularności zębów i szczęki mogą wystąpić, gdy język utknie między zębami w wyniku oddychania przez usta podczas snu i nieprawidłowego połykania.
  • Szkodliwe nawyki: ssanie kciuka, gryzienie pióra i warg, używanie smoczków i butelek przez długi czas powoduje powstanie otworu w okolicy siekaczy.
  • Wczesna utrata zębów mlecznych (zwłaszcza mlecznych) z powodu próchnicy,
  • Urazy spowodowane zgrzytaniem, zaciskaniem, upadkiem i uderzeniem zębów.

Ortodoncja u dzieci

Zaleca się, aby dzieci poddały się pierwszemu badaniu ortodontycznemu w wieku 7-8 lat, kiedy zaczynają wyrzynać się stałe siekacze przyśrodkowe i boczne w szczęce dolnej i górnej. Dzięki temu można wcześnie wykryć problemy zakłócające wzrost i rozwój (zgryz otwarty przedni, zgryz krzyżowy przedni i boczny, nieprawidłowe połykanie itp.). W przypadku schorzeń układu kostnego i nieprawidłowych nawyków podjęte od najmłodszych lat działania i wcześnie rozpoczęte leczenie ortodontyczne pozwalają na korektę schorzeń układu kostnego twarzy, a także zapobiegają pogłębieniu się schorzenia i poważnym problemom, które mogą pojawić się w przyszłości.

Jeśli ortodonta uzna to za konieczne, może rozpocząć leczenie w wieku 8-10 lat. W przypadku problemów obejmujących szczękę konieczne jest ustalenie planu leczenia ortodontycznego jeszcze przed okresem dojrzewania (10-12 lat), aby móc cieszyć się wzrostem i rozwojem.

Ortodoncja u dorosłych

Istnieje możliwość wykonania w późniejszym wieku niektórych zabiegów, których nie można wykonać w dzieciństwie.

Czas trwania leczenia ortodontycznego różni się w zależności od wieku pacjenta, tego, czy nieprawidłowość ma charakter zębowy czy szkieletowy, a także rodzaju stosowanego aparatu ortodontycznego. Krótkoterminowe leczenie ortodontyczne u dzieci trwa od 6 miesięcy do 1 roku, natomiast długotrwałe leczenie ortodontyczne u młodzieży i dorosłych od 1 roku do 3 lat.

ORTODONTYCZNY

Rodzaje leczenia

Profilaktyczne leczenie ortodontyczne

Celem tych zabiegów jest przygotowanie wystarczającej przestrzeni do prawidłowego wyrzynania się zębów stałych. Zaleca się, aby dzieci podatne na próchnicę były pod stałą opieką pedodonty. Zajęcia profilaktyczne można zaplanować już od 6. roku życia, kiedy wyrastają pierwsze stałe zęby trzonowe. W tym celu na mleczne i stałe zęby trzonowe aplikuje się lak bruzdowy i mąkę, aby zabezpieczyć miejsce przedwcześnie utraconych zębów mlecznych. Okres uzębienia mieszanego, w którym zęby mleczne i stałe zbiegają się w łuku zębowym, to okres, w którym przeprowadzane są zabiegi lecznicze i profilaktyczne (wiek 6-12 lat).

Profilaktyczne leczenie ortodontyczne

W okresie uzębienia mieszanego, kiedy zęby mleczne i stałe zbiegają się w łuku zębowym, stosuje się aparaty zdejmowane, aby zapobiec złym nawykom (ssanie kciuka, niewłaściwe połykanie itp.), które będą powodować nieprawidłowości ortodontyczne lub poszerzać łuk zębowy i robić miejsce na zęby stałe. Nieznaczne stłoczenie w okolicy czołowej w wieku 7-8 lat, gdy utrzymują się stałe siekacze, nieprawidłowości w ułożeniu zębów siecznych oraz zgryzy odwrotne, zwane zgryzem krzyżowym czołowym lub bocznym, można w tym procesie skorygować za pomocą ruchomych aparatów ortodontycznych i ich przekształcenia w można zapobiec skomplikowanym nieprawidłowościom.

Stałe leczenie ortodontyczne

Dokonuje się tego za pomocą zamków metalowych lub ceramicznych, które ortodonta przykleja do zębów po wyrżnięciu się zębów stałych i usuwa je na koniec leczenia, oraz przeprowadzanych przez te zamki drutów ortodontycznych. Zamki można przyklejać do przedniej lub tylnej powierzchni zębów. W leczeniu ortodontycznym stałym stosuje się długotrwałe leczenie wzmacniające przezroczystymi płytkami lub stałymi drutami (retainerami), które nie są widoczne z zewnątrz, w celu zabezpieczenia gładkich zębów uzyskanych po usunięciu zdrowych zębów, dziąseł i podpory kostnej oraz zapobiegać zniekształceniom.

STOSOWANY W LECZENIU ORTODONTYCZNYM

Urządzenia i techniki leczenia

Urządzenia ruchome

Są to urządzenia powszechnie stosowane do rozszerzania szczęk oraz przesunięć pojedynczych lub grupowych zębów, które nie trwają długo u osób dorastających z uzębieniem mieszanym, nie są widoczne z zewnątrz, mogą być zakładane i zdejmowane przez pacjenta oraz mogą być noszone podczas zabiegu dziennie, w szkole lub podczas snu, z wyjątkiem zajęć takich jak posiłki i zajęcia sportowe. Produkowane są w kolorze przezroczystym lub kolorowym w zależności od życzeń klienta i zawierają druty zwane sprężynami głównymi, które umożliwiają ruch zębów oraz śruby służące do rozszerzania.

Przezroczyste tabliczki

Ruchome przezroczyste nakładki to estetyczne zabiegi ortodontyczne stosowane w celu skorygowania pewnego stłoczenia w siekaczach. Pomiary wykonywane w klinice rejestrowane są w 3D za pomocą oprogramowania komputerowego. Przezroczyste płytki o grubości 0,40 mm, przeznaczone do zamykania zębów, produkowane są w wymaganej ilości i dostarczane pacjentowi na każdą wizytę z możliwością aplikacji co 2 tygodnie. Zaleca się noszenie nakładek przez około 18 godzin na dobę do czasu uzyskania poprawy. Metoda ta, w odróżnieniu od systemów stacjonarnych, ma zastosowanie w określonych przypadkach i wymaga dobrej współpracy pacjenta.

Urządzenia stałe (wsporniki i przewody)

Zamki metalowe to materiały, które ortodonta przykleja do zębów i które pozostają podczas leczenia. Wsporniki metalowe produkowane są ze stali nierdzewnej. Druty ortodontyczne umożliwiające przesuwanie zębów mocowane są do metalowych zamków za pomocą gumek. Gumki są przezroczyste i kolorowe i wymieniane są przy każdej wizycie.

Aparaty estetyczne: Zamki porcelanowe przezroczyste, które nie różnią się od metali przebiegiem leczenia i skutecznością, stosowane są u osób, którym nie podoba się wygląd zamków metalowych. Przezroczyste zamki i druty ortodontyczne w kolorze zęba nie są widoczne od przodu.

Aparat lingwalny to estetyczny system leczenia ortodontycznego, który przykleja się do tylnej części zębów i nie jest widoczny z zewnątrz. Jego zaletą jest to, że jest niewidoczny i produkowany specjalnie dla każdego pacjenta. Wadą jest to, że jest stosowana w określonych przypadkach, może na początku leczenia powodować trudności w mówieniu i urazy języka, jest droższa od innych metod leczenia ortodontycznego, a każda wizyta i całkowity czas leczenia są dłuższe niż w przypadku innych metod.

ZWIĄZANE Z LECZENIEM ORTODONTYCZNYM

Często zadawane pytania

W jakim wieku należy wykonać badanie ortodontyczne? W jakim wieku można rozpocząć leczenie ortodontyczne? Czy można je wykonać w każdym wieku?

Zaleca się wykonanie pierwszego badania ortodontycznego w wieku 7-8 lat, kiedy zaczynają wyrzynać się siekacze stałe w szczęce dolnej i górnej. W tym wieku problemy takie jak zgryz otwarty czołowy, zgryz krzyżowy czołowy i boczny oraz nieprawidłowe połykanie, które zakłócają wzrost i rozwój, można wykryć wcześnie, a ortodonta może w razie potrzeby rozpocząć leczenie w wieku 8–10 lat. W przypadku problemów związanych ze szczękami, okres przed okresem dojrzewania (10-12 lat) jest właściwym wiekiem na leczenie ortodontyczne, aby zapewnić wzrost i rozwój.

Jakie są przyczyny stłoczenia ortodontycznego?
  • Czynniki genetyczne (niedopasowanie wielkości zębów do długości szczęki)
  • Wady wrodzone (wrodzony brak lub dodatkowe zęby, rozszczep wargi i podniebienia)
  • Złe nawyki i czynności, takie jak oddychanie przez usta, ssanie kciuka, gryzienie długopisu, używanie smoczka przez długi czas.
  • Wczesna ekstrakcja zębów mlecznych z powodu próchnicy,
  • Urazy spowodowane zgrzytaniem, zaciskaniem, upadkiem i uderzeniem zębów.
  • Jeśli leczenie ortodontyczne nie zostanie przeprowadzone, stan dziąseł w zatłoczonym miejscu ulegnie pogorszeniu, wystąpi zapalenie dziąseł charakteryzujące się obrzękiem i krwawieniem, próchnica i nieświeży oddech.
Ile trwa leczenie ortodontyczne, jakie są odstępy między wizytami?

Czas trwania leczenia ortodontycznego różni się w zależności od wieku pacjenta, tego, czy nieprawidłowość dotyczy zębów czy szkieletu, a także rodzaju aparatu ortodontycznego. Krótkoterminowe leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi u dzieci trwa od 6 miesięcy do 1 roku, natomiast długotrwałe leczenie ortodontyczne aparatami stałymi (zamki, druty) u młodzieży i dorosłych od 1 do 3 lat.

Dlaczego leczenie ortodontyczne jest konieczne? Czy przeprowadza się je wyłącznie ze względów estetycznych?

Proste zęby uzyskane w wyniku leczenia ortodontycznego zapewniają dobrą estetykę, piękny uśmiech i mowę, a także komfort żucia i odżywiania, wysoką higienę jamy ustnej oraz zdrowsze zęby i dziąsła. Ryzyko chorób dziąseł i próchnicy na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej w krzywych łukach zębowych oraz dolegliwości stawów żuchwy na skutek nieprawidłowego położenia żuchwy są eliminowane dzięki prostym zębom i zamknięciu zębów zapewnianemu przez leczenie ortodontyczne.

Czy zamki ortodontyczne powodują dolegliwości takie jak ból, ból itp. w trakcie i po założeniu?

Wklejanie zamków ortodontycznych nie jest zabiegiem bolesnym. Po założeniu aparatu ortodontycznego przez pierwsze 1-2 dni pojawia się uczucie napięcia i lekkiej wrażliwości zębów, w zależności od przyłożonej siły. Sytuacja ta znika, gdy rozpoczyna się ruch zębów.

Czy zamki i druty stosowane w ortodoncji są szkodliwe dla organizmu?

Materiały stosowane w leczeniu ortodontycznym są materiałami przyjaznymi dla tkanek, takimi jak porcelana, stal nierdzewna i tytan i nie są szkodliwe dla organizmu.

Czy podczas leczenia ortodontycznego konieczne są ograniczenia w jedzeniu i piciu?

Podczas leczenia ortodontycznego zapobiega się przesuwaniu się zamków i drutów poprzez niespożywanie twardych pokarmów, takich jak orzechy, ciasteczka, tosty, paluszki chlebowe i kwaśne napoje, spożywanie pokarmów takich jak śliwki, wiśnie i oliwki poprzez usuwanie ich pestek, unikanie twardych pokarmów, oraz przeżuwanie małych zębów tylnymi zębami bez nagryzania. Zapewnia się, że okres leczenia nie ulegnie wydłużeniu.

Czy zamki i druty ortodontyczne powodują próchnicę zębów? Jak czyścić zamki i druty Czy po zdjęciu zamków na zębach pozostają plamy?

Zamki i druty nie mają bezpośredniego wpływu na powstawanie próchnicy. Resztki nagromadzone wokół zamków należy czyścić 3 razy dziennie przy użyciu szczoteczek ortodontycznych, szczoteczek do dziąseł, szczoteczek międzyzębowych i irygatorów doustnych, aby uniknąć ryzyka próchnicy i zapalenia dziąseł. Po zdjęciu zamków na zębach nie pozostają żadne plamy.

Czy istnieje ryzyko pogorszenia stanu zębów wyprostowanych leczeniem ortodontycznym po zdjęciu aparatu? Jakie znaczenie ma terapia wzmacniająca?

Na zakończenie leczenia ortodontycznego usuwa się zamki i przeprowadza się leczenie wzmacniające, mające na celu unieruchomienie zębów. W tym celu stosuje się przezroczyste płytki lub niewidoczne stałe druty. Niewłaściwe użycie tych aparatów może powodować przesuwanie się zębów. Z tego powodu w okresie wzmacniającym pacjenci są poddawani okresowym badaniom i sprawdzani są użytkowanie aparatu.

Jakie są możliwości leczenia ortodontycznego dorosłych? Czy istnieją metody estetyczne, dzięki którym aparat staje się niezauważalny?

U osób dorosłych leczenie przeprowadza się za pomocą zamków metalowych lub ceramicznych, które ortodonta zakłada na zęby stałe i usuwa na koniec leczenia, oraz drutów ortodontycznych przechodzących przez te zamki. W tej metodzie, zwanej leczeniem ortodontycznym stałym, zamki przykleja się do przedniej lub tylnej powierzchni zębów. Zabieg ten stosowany jest u osób w każdym wieku, posiadających zdrowe zęby, dziąsła i tkankę podporową kości. Zamki porcelanowe przyklejane do przedniej części zębów, niewidoczne zamki metalowe przyklejane do tylnej części zębów (system Lingual) oraz wyjmowane przezroczyste płytki (Invisalign) noszone poza posiłkami to estetyczne zabiegi ortodontyczne.

Kiedy w ortodoncji stosuje się leczenie wyjmowanymi przezroczystymi nakładkami (Invisalign)?

Ruchome przezroczyste nakładki to estetyczne zabiegi ortodontyczne, które stosuje się w celu skorygowania pewnego stłoczenia w siekaczach i nie są one widoczne od przodu. Płytki o grubości 0,40 mm są specjalnie przygotowywane dla każdego pacjenta i wymieniane co 2 tygodnie do czasu uzyskania poprawy. Zaleca się około 18 godzin codziennego użytkowania. Wskazania do leczenia zamkami stałymi i drutami są różne i wymagana jest dobra współpraca pacjenta.

Czy są jakieś ograniczenia w leczeniu ortodontycznym, kiedy stosować metody chirurgiczne, na czym polega chirurgia ortognatyczna?

U osób dorosłych stłoczenie zębów leczy się u osób ze zdrowymi zębami, dziąsłami i tkanką kostną, natomiast w przypadku schorzeń układu kostnego stosuje się chirurgię ortognatyczną połączoną z ortodoncją. W tej metodzie łuki zębowe są wygładzane poprzez leczenie ortodontyczne przed operacją szczęki, a następnie osiągane jest normalne zamknięcie szczęki i zębów przy operacji pojedynczej lub podwójnej szczęki, zgodnie z planem chirurga plastycznego i ortodonty.

STATYSTYKA

Dotychczas

0

skuteczne leczenie

Nasz wskaźnik skuteczności naszych zabiegów wynosi 99,2%.

0

co może się stać?

Aby zapewnić funkcjonalność i estetykę brakujących zębów…

Geri

Size daha iyi, hızlı ve güvenli bir deneyim sağlamak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikası

Whatsapp